zpět na stránku Podívej se do pole

Hrách

Hrách setý (Pisum sativum) je hospodářsky významná rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Hrách je jednoletá, popínavá rostlina se sbíhavými a prorostlými listy. Kvete od května do října. Plody jsou lusky, obsahují dužnatá semena zvaná hrášky. Nezralé hrášky či celé lusky se používají jako zelenina (hrášek), zralá semena (hrách) se používají jako luštěnina. Hrách pochází z východního Středomoří. V Čechách patří k nejstarším doloženým pěstovaným rostlinám. Tradičním českým pokrmem připravovaným z hrachu a krup je tzv. kočičí svatba. Již naši předkové totiž věděli, že hrách je důležitá luštěnina, která obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, také minerální látky, zvláště fosfor a draslík, ale i vápník a hořčík.

Obaleč hrachový

Hrách je nejvíce ohrožen škůdcem zvaným obaleč hrachový (Cydia nigricana). Dospělci začínají do porostu nalétávat během květu, ale rostliny nepoškozují. Kladou vajíčka na povrch rostlin po 1–4. Larvy vyžírají pletivo uvnitř rostlin a lusků. Po ukončení žíru opouštějí lusk a zavrtávají se do půdy, kde si tvoří kokon, ve kterém přezimují.

Rostlinkám hrachu od počátku vegetace škodí dospělci brouků listopasů (Sitona), rostlinky saje mšice kyjatka hrachová (Acyrthosiphon pisum), která navíc přenáší virové choroby hrachu, dospělci třásněnky hrachové (Kakothrips pisivorus) poškozují především poupata, květy a mladé lusky. Larvy brouka zrnokaza hrachového (Bruchus pisorum) se vyvíjejí uvnitř hrášku, zde se zakuklí a poté jako dospělci opouští lusk.

Hrách je velmi citlivý na konkurenci plevelů. Před setím je proto vhodné dobře zpracovat půdu. Navíc může být hrách napaden hned v prvních fázích svého vývoje půdními patogeny (např. Aphnanomyces euteiches nebo Fusarium). Ani pozdější růst hrachu se neobejde bez ohrožení těmito patogeny, které způsobují fuzariové vadnutí hrachu. Rostliny žloutnou, později vadnou a odumírají. Houby vyvolávají skvrnitost listů, stonků a lusků. Abychom úrodu ochránili, je dobré plodiny střídat, vysévat vhodné, mořené osivo.

Použité zdroje:

Wikipedia. Hrách setý. Dostupné zde.
Agromanuál. Škůdci. Obaleč hrachový. Dostupné zde.
Ing. Jan Kazda, CSc., Ing. Jan Mikulka, CSc., doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc. Encyklopedie ochrany rostlin, Praha 2010