Zdraží Xylella olivový olej?

Zdraží Xylella olivový olej?

Nebezpečný patogen devastuje olivové háje v jižní Evropě

Jeden z nejškodlivějších rostlinných patogenů, který se velice snadno šíří, je bakterie Xylella fastidiosa, jejíž výskyt byl poprvé v Evropě zaznamenán v roce 2013 v Itálii. Vzhledem k tomu, že proti této bakterii neexistuje žádná efektivní ochrana, jedinou možností jsou pouze preventivní opatření, např. odstraňování napadených částí rostlin. V oblasti Apulia již bakterie zničila více než 1 milion olivovníků, což se projevilo v 60 % poklesu produkce oliv a do budoucna se to může velmi negativně projevit na ceně olivového oleje. Další výskyt tohoto nebezpečného patogenu již ohlásila i Francie a Španělsko a Řecko, které spolu s Itálií produkují až 73 % světového olivového oleje.

Tento nebezpečný rostlinný patogen napadá až 300 druhů rostlin, kromě ovocných stromů (třešeň, broskvoň, mandloň nebo slivoň) i další rostliny, jako např. kávovníky, avokádo, brusnici, morušovník, vinnou révu, dále platany, jilmy, javory, oleandry a duby.

Napadení bakterií, nazývané též lepra olivovníků, se obecně projevuje usycháním a vadnutím listů a následným odumíráním rostlin, někdy jsou však hostitelské rostliny zcela bez příznaků.

V Itálii byly následky šíření nákazy zničující a od prvního objevení se v roce 2013 se odhaduje 60 % pokles výnosů oliv. „Škody na olivách způsobují také snížení ceny půdy a turistické atraktivity v regionu Apulia,“ uvedla Dr. Maria Saponari z Institutu pro udržitelnou ochranu rostlin v Itálii. „Mělo to vážný dopad na místní ekonomiku a pracovní místa spojená se zemědělstvím.“

EU je největším producentem i spotřebitelem olivového oleje. Podle Evropské komise je zodpodpovědná za 73 % produkce a 66 % světového olivového oleje spotřebovává. Napadení olivovníků Xylellou vedlo v roce 2015 ke zvýšení cen olivového oleje o 20 %.

Studie uvádějí, že ekonomické dopady smrtícího rostlinného patogenu postihujícího olivovníky v Evropě by se mohly v budoucnu vyšplhat na více než 20 miliard EUR.

Rozšíření bakterie v ČR by mohlo mít také značný hospodářský dopad, zvláště při napadení takových plodin, jako je vinná réva. To by mohlo vést k ohrožení vinařské tradice u nás. Nicméně dosud tento patogen u nás nebyl zaznamenán.

Více zde.